Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenecek olan 55. Uluslararası Troia Festivali kapsamında kentimiz bu sene 9-13 Ağustos tarihleri arasında aralarında dünyaca ünlü sanatçıların da bulunduğu çok sayıda isme ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında kentin pek çok noktasında etkinlikler düzenlenecek.

55. Uluslararası Troia Festivali bu sene de 7’den 70’e tüm kentlilerimize hitap eden dolu dolu içeriğiyle başlıyor. Bu kapsamda kentin pek çok noktası da Festivalin görselleri ve program içerikleriyle donatıldı.

1963 yılından beri düzenlenen festivalin bu sene 10 Ağustos Cuma günü Troia Ören Yeri’nde gerçekleşecek resmi açılış töreninde geleneksel hale gelen Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü Prof. Dr. Haluk Şahin’e takdim edilecek.

Festival kapsamında dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, Çanakkale Belediyesinin talebi doğrultusunda Troia’yı notalara taşıyarak hazırladığı ‘Truva Sonatı’nı ilk kez 9 Ağustos’ta Çimenlik Kalesi’nin büyülü atmosferinde müzikseverlerle buluşturacak.

Bunun yanı sıra özellikle Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan gibi operalarıyla bilinen, dünya çapında da tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen ve Aytaç Manizade yönetiminde sergilenecek Troia Efsanesi Operası’nın da ilk gösterimi 12 Ağustos Pazar günü yine Çimenlik Kalesi’nde gerçekleşecek.

Fransız sanatçı Dany Brillant, film ve dizilere besteleriyle can veren Yunan sanatçı Eleni Karaindrou, Barcelona Gipsy Balkan Orkestrası, Erol Evgin, Mehmet Erdem, Resul Dizdar, Rubato ve Dina Ensemble da bu seneki festivalin konukları arasında yer alıyor.

55. Uluslararası Çanakkale Troia Festivali etkinlikleri kapsamında müziğin yanı sıra, söyleşiler, sergiler, tiyatrolar ve spor etkinlikleri de kentlilerle buluşacak. Çok sayıda yerli ve yabancı konuğun da etkinlikleri takip etmesi bekleniyor.

Festivalin 55. senesinde tüm kentlilerimizi de renkli etkinliklere bekliyoruz…