Troya Müzesi

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve yaklaşık 5000 yıllık geçmişi olan Troya ören yerinden çıkarılan arkeolojik eserler, Çanakkale’nin Tevfikiye Köyü’nde yapılacak Troya Müzesi’nde sergilenecektir.

 

Müzenin projesi için Bakanlığımızca “Troya Müzesi Ulusal Mimarî Proje Yarışması” düzenlenmiştir. Yarışmada birincilik ödülünü kazanan müze projesinin uygulaması için 19 Nisan 2013 tarihinde ihale yapılmış olup 28.06.2013 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. 01.07.2013 tarihinde yapımına başlanan Troya Müzesi’nin inşaat ve teşhir tanzim çalışmalarının Ekim 2014 itibariyle tamamlanarak ziyarete açılması plânlanmaktadır.

 

3.000 m²’si sergi salonu olmak üzere toplam 11.200 m² kapalı inşaat alanına sahip olacak müzede; Troya ören yeri ve Çanakkale ilinde yer alan kazılarda bulunan arkeolojik eserler, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak sergilenecektir. Müzede ayrıca Troya ören yerinden kaçırılarak ABD’ne götürülen ve Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün girişimleri sonucu ülkemize iade edilen ve şu anda Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmekte olan Troya eserleri de yer alacaktır.